A négy tollas vessző az én tapasztalatom szerint egy pontos vesző, stabil röptű. Nekem inkább közeli célokra tűnik alkalmasnak. A lovas íjászok ilyen vesszőket használnak. A tollak elhelyezkedése miatt két féleképpen is az íjba helyezhető.
Nekem egy Kassai holló 43"- os íjam van, amihez 75 cm (29,5 inch) hosszú veszőt használok.
Elkészítése :
Szükséges anyagok :
Nyers vesszőtest
Tollak
Field
Nock
Ragasztó
Cérna (bandázsnak)
A nyers vesző test 82 cm (32,2 inch). Ez túl hosszú nekünk, de erről később.
Első lépésként hegyezzük ki a vessző egyik végét. Ide ragasztjuk majd a nokot. Illetve, ha fa nokot használunk, akkor alakítsuk ki.
Ragaszuk fel a nokot a kialakított helyre. Én kétkomponensű fa – műanyag- fém ragasztót használok. Hagyni szoktam egy napot, hogy a ragasztó megfogja, de ez nem kötelező, hisz a ragasztó gyorsan megköt. Érdemes megvárni a ragasztó megkötését, mert a sablonban a vesző egyik végét a nock tartja.
Száradás után jön a méretre vágás.
Régebben 79cm hosszúra vágtam a vesszőt. De később felfedeztem, hogy a húzáshossz nagyon fontos. Így a vesszőket a saját íjamhoz, húzás hosszamhoz alakítottam. Javaslom lemérni a húzáshosszt, vesszőkészítés előtt. Most a 79 cm helyett 75 cm hosszú vesszőket készítek magamnak. Ezáltal 4 g-mal könnyebb, gyorsabb veszőt kaptam. A gyorsasággal együtt jár a pontosság is. A gyorsaságnövekedés meglepő volt.
Szóval a testet nokkal együtt a húzás hosszunkra vágjuk.
Ha levágtuk méretre a testet, hegyezzük ki a vessző másik végét, és ragaszok fel a fieldet (én fildet használok, de lehet más típusú hegy is).
Itt is megszoktam várni a ragasztó megkötését, bár a továbbiakban a vessző sablonban lesz, és nem támaszkodik a frissen ragasztott field-re semmi.
Ragasztónak ugyan azt a kétkomponensűt használom, mint a nocknál.
Az én sablon egyaránt alkalmas 3-4 tollas vesző készítésre, csak a hátsó betétet kell megfordítani.
Válaszuk ki négy tollat. Lehet akár egyszínű, vagy különböző is, de javasolt a két szín használata. Ha lehet akkor a két vezértoll legyen egyforma. Azért kettő vezértoll, mert a nock mind két irányba az idegre helyezhető. Jelen esetben a vesszőn két piros és két fekete toll van.
Tollak a testen párokban, a párok egymástól kis távolságra helyezkednek el. Itt nem 120 fokos szöget zárnak be, mint a három tollú vesző estében.
Helyezzük a veszőt a sablonba. A sablon egyik felén ki van alakítva a nock helye.
A sablon csiptetős részébe tegyük bele az első tollat. A tollat teljesen bele kell tenni a sablonba,a toll gerince ráfekszik a sablon csiptetős részére. Itt csak a szemléltetés miatt van ekkora távolság a toll és a sablon között.
Rakjunk ragasztót a tollgerincre. A ragasztó ne folyón rá a tollszálakra, mert nagyon csúnya lesz száradás után.
Illesszük össze a sablon két felét. KB 20 percig haduk száradni.
Ragaszuk fel a többi tollat is. Minden alkalommal amikor, a sablont lecsíptetjük, a tollról ellenőrizzük, hogy a toll egyenesen álljon. ellenőrzéskor a vesszőt ne vegyük ki a sablonból.
Ragasztáskor figyeljünk arra is, hogy a sablon csiptetős felére ne kerüljön ragasztó, mert a toll hozzáragadhat a sablonhoz.
Minden toll felragasztása után a sablonon fordítsunk egyet.
Ha minden toll a helyén van egy kicsit félre tesszük, had száradjon. Még hatra van a bandázsozás és a bandázs lakkozása.
Bandázsozáshoz cérnát használok. Hallottam már olyanról, aki szigetelőszalagot használ, de szerintem megéri a "szenvedést" a bandázs felrakása. Valamilyen vastagabb cérna kell hozzá. Állítólag a legjobb a bőrvarró cérna. De megteszi a 20-as gombvarró is. A képen látható teljesen alkalmatlan, csak illusztráció.
A bandázs a nock és a toll közé kerül. Illetve a toll másik végére is. A képen látható tollazat baloldalán a tolltól haladunk a field irányába. A cérnát szorosan rátekerjük a vessző testre. Ha lehet ne hagyunk réseket. Én kb 1 cm-t szoktam rátekerni. A végét egy leheletnyi ragasztóval rögzítem.
És végül a lakkozás. Egyszerű körömlakk. Könnyű felvinni. Egyenletesen bekenjük a bandázst. Én két réteget szoktam felvinni. A bandázsnak nagyon jó tartást ad, és szép is a vesszőn.
A vesszőtest kiválasztásakor nagyon figyelni kell. A nem megfelelő keménységű vesző pontatlan lesz. Az íjunk erejéhez kell a vesszőt választani. Egyes boltokban nem lehet válogatni, én az ilyen helyet elkerülöm, de vannak ahol az íjunkhoz kérhetünk vesző testet.